Please select a nav menu

Ogólnopolskie Wybory Książek

Czy młodzież czyta? Okazuje się, że tak, i to dużo - przynajmniej młodzież z Podgórskiej Czwórki! W dniach 10-14 czerwca 2024 r. w naszej szkole przeprowadzone zostało głosowanie w ramach Ogólnopolskich Wyborów Książek. Dzięki temu zyskaliśmy wiedzę o tym jakie książki czytane przez uczniów w ciągu ostatnich dwóch lat uznawane są przez nich za najciekawsze. Akcja miała zasięg ogólnokrajowy a w IV LO odpowiedzialna za jej przeprowadzenie była biblioteka szkolna. Koordynatorką przedsięwzięcia była prof. Bogumiła Łowczowska.

Jak wyglądało głosowanie? Lotna Komisja Wyborcza odwiedzała poszczególne klasy. Uczniowie po otrzymaniu kart wyborczych mieli możliwość zaproponowania jednej, dwóch lub trzech książek, które ich zdaniem zasługują na miano najciekawszych. Dla uczniów, którzy nie mogli uczestniczyć w głosowaniu w czasie lekcji, przewidziano możliwość oddania głosu w szkolnej bibliotece.

Z radością informujemy, że uczniowie wykazali się dużą aktywnością. Łącznie oddano 352 prawidłowo wypełnione karty wyborcze i głosowano na 491 tytułów.  Oto najpopularniejsze książki wybrane przez naszych uczniów:

1. Wiedźmin : Saga o wiedźminie, Andrzej Sapkowski - 23 głosy
  2. Igrzyska Śmierci, Suzanne Collins - 16 głosów
  3. Siedmiu mężów Evelyn Hugo, Taylor Jenkins Reid - 12 głosów
  4. Diuna (cykl: Kroniki Diuny), Frank Herbert - 12 głosów
  5. Władca pierścieni, J.R.R. Tolkien - 11 głosów
  6. Szóstka wron, Leigh Bardugo - 11 głosów

Akcja pozwoliła uczniom wejść w atmosferę wyborczego sezonu 2023/2024, podkreślając znaczenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Miała też duże znaczenie edukacyjne i społeczne: zachęciła młodzież do refleksji nad przeczytanymi książkami oraz umożliwiła wyrażenie swoich opinii na temat literatury. Ponadto, dzięki zaangażowaniu całej społeczności, wyniki wyborów z naszej szkoły przyczyniły się do stworzenia najbardziej kompleksowego badania czytelniczego w Polsce. Dzięki temu Podgórska Czwórka miała wkład w naukowe badanie socjologiczne dotyczące czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, które jest częścią większego projektu badawczego realizowanego na terenie całego kraju. Wyniki ogólnopolskiego głosowania zostaną ogłoszone pod koniec wakacji na portalu Biblioteka w Szkole.

Więcej informacji oraz szczegółowe wyniki z naszej szkoły (obejmujące tytuły, które otrzymały przynajmniej 2 głosy) można znaleźć na stronie organizatora: IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki - Wyniki Ogólnopolskich Wyborów Książek.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom a wyniki głosowania weźmiemy pod uwagę przy tworzeniu listy zakupów z dotacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.