Wczesnym rankiem 16 września 2024 klasa 3A wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Trzy dni spędzone w stolicy przyniosły młodzieży wiele radości i bez wątpienia dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Miasto zachwyciło bowiem bogactwem zabytków, różnorodnością parków i ogrodów oraz znajdującą się w nich paletą barw skąpanych w słońcu drzew, krzewów i kwiatów.
Dni spędzone w Warszawie wypełnione były licznymi atrakcjami. Na trasie wycieczki nie mogło zabraknąć Wilanowa z urzekającymi dziełami twórców polskich i zagranicznych, zgromadzonymi w barokowym pałacu królewskim, wzniesionym w XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery.
Młodzież odwiedziła również Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaprojektowana w nim ekspozycja w niepowtarzalny sposób emanowała obrazem, światłem i dźwiękiem, a szczególna aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły zwiedzającym powstańczą rzeczywistość. Uczniowie poruszali się w scenerii sprzed siedemdziesięciu lat, chodząc po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej stolicy.
Drugi dzień spędzony w Warszawie został wypełniony zajęciami edukacyjnymi w Muzeum Narodowym, które jest jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Młodzież ujrzała wybitne dzieła sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, jak również uczestniczyła w lekcji muzealnej.
Na trasie zwiedzania stolicy nie można było pominąć Starego Miasta z historycznym Zamkiem Królewskim i stojącą na Placu Zamkowym Kolumną Zygmunta. Podziwiając bogato zdobione i przepełnione licznymi dziełami sztuki wnętrza zamku, młodzież miała okazję zobaczyć kaplicę, w której spoczywa serce Tadeusza Kościuszki, Patrona Podgórskiej Czwórki.
Będąc na Starówce, można było obejrzeć, między innymi, jej zabytkowy Rynek z pomnikiem Syrenki, Barbakan, a także Pomnik Małego Powstańca. Uczniowie spędzili też kilka niezapomnianych chwil przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz w Ogrodzie Saskim, a wieczorem czekała na nich kolejna atrakcja, znakomicie bawili się w kręgielni.
W trzecim dniu pobytu w stolicy wszyscy obejrzeli panoramę Warszawy z tarasu widokowego zlokalizowanego na trzydziestym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, a także zwiedzili Stadion Narodowy według trasy „Piłkarskie Emocje”. Młodzież odwiedziła pomieszczenia strefy zawodniczej, wykorzystywane podczas meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej, jak również Centrum Medialne PGE Narodowego, przeznaczone dla dziennikarzy.
Trzy dni spędzone w stolicy na pewno były szczególne i niewątpliwie pozostawiły w pamięci oraz sercach uczestników wycieczki same przyjemne wspomnienia.