Please select a nav menu

Warszawska wiosna 3F

„(…) [N]ie mówcie nam o wiosnach paryskich czy wiedeńskich! Nam, którzy wiedzą, czym jest, czym potrafi być warszawska wiosna.”
Leopold Tyrmand

Warszawa to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a każde uliczne zakamarki kryją w sobie niezwykłe opowieści. Przekonać się mogła o tym klasa 3F, która w dniach 22-24 maja 2024 roku miała okazję doświadczyć wiosennej atmosfery tego wyjątkowego miasta.

Wyjazd pozwolił uczniom zanurzyć się w historię - nie tylko stolicy, ale też kraju. W Muzeum Żydów Polskich POLIN młodzi odkrywali bogate dziedzictwo polskich Żydów, w Muzeum Powstania Warszawskiego mogli poczuć ducha heroizmu i tragizmu powstańców warszawskich, a wizyta na Pawiaku była doświadczeniem ułamka rzeczywistości mrocznych czasów hitlerowskiej okupacji.

Mocnych przeżyć dostarczyła również wizyta w Sądzie Najwyższym, gdzie młodzież uczestniczyła w dwóch rozprawach kryminalnych, zyskując wgląd w pracę wymiaru sprawiedliwości. Nie był to zresztą jedyny punkt programu wyjazdu, który stanowił szczególnie cenne doświadczenie dla klasy z rozszerzonym programem wiedzy o społeczeństwie - w Sejmie RP uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda praca parlamentarzystów, a także zwiedzić zabytkowy budynek.

Podczas spacerów po Warszawie młodzież odwiedziła również warszawskie Łazienki ze słynnym Pałacem na Wodzie, a także przepiękne ogrody na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Przechadzka po Krakowskim Przedmieściu pozwoliła na odwiedzenie historycznego Kościoła Świętego Krzyża, gdzie znajdują się serca wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina i noblisty Władysława Reymonta. Na trasie spaceru nie mogło oczywiście zabraknąć kamienicy Ignacego Rzeckiego z powieści „Lalka” Bolesława Prusa. Kolejnym miejscem odwiedzin była historyczna część Uniwersytetu Warszawskiego.

O dobry poziom kondycji intelektualnej klasy zadbała oferta Centrum Nauki Kopernik. Tam interaktywne wystawy i fascynujące eksperymenty otworzyły przed uczniami nowe horyzonty wiedzy. Dodatkową atrakcją wyjazdu były przejazdy metrem oraz zakwaterowanie w hostelu przy słynnej ulicy Karowej, znanej z licznych filmów: np. „Kochaj tylko mnie” z 1935 r., „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” z 1983, „Dekalog 5” z 1989, Najmro z 2021. „Smaczku” warszawskiej wyprawie dodawała również forma posiłków - obiady w tradycyjnych barach mlecznych, a także zespołowe przygotowywanie śniadań i kolacji, które nie tylko wzbogaciły kulinarne umiejętności uczniów, ale także zacieśniły klasowe więzi.

Wyjazd do Warszawy był dla klasy 3F nie tylko wspaniałą lekcją historii i wiedzy o społeczeństwie, ale również niezapomnianą przygodą. Stolica ukazała swoje piękne oblicze, inspirując do dalszego odkrywania jej tajemnic przy okazji innych, już niekoniecznie szkolnych wycieczek.