Szwecja

Współpraca ze Szwecją trwała od 1993 do 1999 roku, w tym czasie uczniowie IV LO uczyli się języka szwedzkiego i mieli możliwość uczestniczenia w międzynarodowym projekcie o tematyce historycznej oraz konfrontacji własnych poglądów z poglądami rówieśników ze Szwecji.

Organizatorzy:

Liderem grupy organizującej wymianę szwedzką był prof. Sławomir Kaznowski

1993 – W tym roku przyjechała do naszej szkoły grupa młodzieży i nauczycieli ze szkoły Sandbackaskolan w Arvidsjaur w szwedzkiej Laponii. Szkoła ta chciała nawiązać współpracę z podobną polską szkołą (liceum).

1994-97 – W tych latach odbywały się tematyczne seminaria historyczne, dwu- i trójstronne z partnerskimi szkołami ze Szwecji i Niemiec (wspomnianą szkołą Sandbacka, szkołą z Seeheim-Jugenheim oraz szkołą ze Stuttgartu).

W październiku 1994 roku odbyło się seminarium w Krakowie i Oświęcimiu.

W listopadzie 1995 roku miało miejsce seminarium w Niemczech (Seeheim i Darmstadt).

W grudniu 1996 roku uczestnicy grup seminaryjnych pojechali do Szwecji (Sztokholm i Arvidsjaur).

Wszystkie te seminaria były powiązane tematycznie, podsumowujące i zarazem kończące ten cykl spotkanie odbyło się na przełomie listopada i grudnia 1997 roku w Krakowie i Rabce.

W okresach wakacyjnych dwa lata z rzędu organizowane były spotkania trójstronne na zamku w Malborku.

Kontakt ze Szwecją trwał do 1999 roku. W ramach współpracy miały jeszcze miejsce: dwa wyjazdy klasowe, wyjazd trójki stypendystów na roczne stypendia oraz miesięczna hospitacja nauczyciela w szkole w Arvidsjaur.