Biblioteka IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie to miejsce chętnie odwiedzane przez uczniów i nauczycieli, które popularność zawdzięcza bogatemu księgozbiorowi, przyjemnej atmosferze i dużej przestrzeni z czytelnią na dwóch poziomach.
Biblioteka ma losy równie ciekawe jak i podgórska szkoła, której jest integralną częścią. Jej historia opisana została w monografiach szkoły i w artykule Haliny Grzywacz Księgozbiory szkolne gimnazjum miasta Podgórza. Zainteresowanych jej dziejami odsyłamy do tych lektur.
Wielkimi atutami tego miejsca są lokal i zbiory. Biblioteka zajmuje bowiem wyjątkowo dużą jak na możliwości lokalowe krakowskich szkół powierzchnię ok. 140 m2. Pomieszczeniem głównym jest wypożyczalnia, w której mieszczą się stanowiska bibliotekarzy oraz księgozbiór podręczny i zasób lektur szkolnych. Oryginalne są dwa kolejne pomieszczenia biblioteki. Na prawo od wejścia do wypożyczalni znajdują się wiodące w dół oraz w górę schody. Prowadzą one do dwupoziomowej czytelni z antresolą, dzięki której biblioteka mogłaby być miejscem akcji niejednego filmu!
Czytelnia na antresoli jest ulubionym miejscem wielu uczniów, którzy często chronią się tu przed zgiełkiem życia szkolnego, zanurzają w świat pobudzanej literaturą wyobraźni lub zgłębiają tajemnice nauki. Miejsce to przyciąga także aranżacją wnętrza. Są tu stoliki wspomagające intensywną pracę intelektualną oraz wygodna sofa i pufy, na których można się zrelaksować lub oddać twórczym rozmyślaniom. Nic dziwnego, że właśnie bibliotekę wybrali sobie na miejsce pracy uczniowie tworzący redakcję czasopisma szkolnego „Pogaduszki u Kościuszki”, redaktorzy telewizji szkolnej „IV TV” oraz grupa uczniów zaangażowanych w międzyszkolny projekt edukacyjny „ZNAK w szkole”.
Biblioteka IV LO w Krakowie może pochwalić się dużym księgozbiorem, który liczy ponad 20 tysięcy egzemplarzy. W przyziemiu znajduje się niezwykły – jak na bibliotekę szkolną – zbiór książek wydanych w XIX i XX wieku (przed 1945 rokiem), obejmujący ponad 1800 woluminów!
W celu promocji czytelnictwa nauczyciele bibliotekarze podejmują ciekawe przedsięwzięcia zachęcające do korzystania z zasobów biblioteki. Działania te mają charakter zarówno długofalowy, jak i akcyjny. Do najbardziej lubianych przez uczniów form promocji należą konkursy biblioteczne. Zawsze mają charakter interdyscyplinarny: łączą w sobie różne środki artystycznej ekspresji, takie jak słowo, plastyczne środki wyrazu, fotografię, film. Popularne są również wyjścia z uczniami do innych krakowskich bibliotek, które są inicjowane przez nauczycieli bibliotekarzy. Biblioteka prowadzi także półkę bookcrossingową, organizuje wystawy i co roku w okresie bożonarodzeniowym prezentuje swoim Czytelnikom cieszącą oko książkową choinkę.
Biblioteka to niezwykłe miejsce, które nie tylko trzeba odwiedzić, ale często tu bywać!
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie