Opis szkoły

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki jest jedną z najstarszych szkół w Krakowie. Znakomicie wykwalifikowana kadra pedagogiczna zapewnia wysoki poziom nauczania, potwierdzany rokrocznie wynikami egzaminu maturalnego. Bogata oferta edukacyjna szkoły, wspierana współpracą z uczelniami Krakowa – AGH, UJ i UEK – umożliwia uczniom dalszy rozwój i kształcenie zarówno na kierunkach humanistycznych i filologicznych, jak i technicznych, matematyczno–przyrodniczych czy ekonomicznych.

Szkoła stwarza warunki dla rozwoju osobowości uczniów, dba o kształtowanie postaw obywatelskich i prospołecznych poprzez realizację programu wychowawczo- profilaktycznego i patriotycznego oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. W szkole działa grupa artystyczna „Jaszczwóry”,  grupa „Dziedzictwa i Animacji Kultury – DziAK”, zespół muzyczno-instrumentalny „Ad Libitum”, redakcja czasopisma „Pogaduszki u Kościuszki” i telewizja szkolna IV-TV. Uczniowie, którzy cenią dyskusję, mogą dołączyć do Szkolnego Koła Debat albo „Klubu Wyspiańskiego”. Lubiący aktywność fizyczną mogą skorzystać z oferty zajęć sportowych oraz wyjść i wycieczek, zaś dla wykazujących zainteresowania społeczne jest miejsce w dynamicznie działającym Samorządzie Uczniowskim i jego sekcjach m.in. cheerleaderek, dopingu sportowego czy fotograficznej.

Długoletnią tradycją Czwórki jest wolontariat, skupiający młodych ludzi otwartych na potrzeby innych. Spośród wolontariuszy grupy „Być Razem” aż 22 zostało laureatami konkursu „8 Wspaniałych”!

Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 5
Thumbnail 6
next arrow
Thumbnail 1
Thumbnail 2
Thumbnail 3
Thumbnail 4
Thumbnail 5
Thumbnail 6
next arrow

Zainteresowani uczniowie mogą brać udział w projektach i wymianach międzynarodowych ze szkołami partnerskimi z Niemiec (Monachium i Seeheim-Jugenheim) oraz Włoch (Chiavari). Mają również możliwość uczestniczenia w wycieczkach programowych (m.in. do Szwajcarii).

Uczniowie klas pierwszych na początku swojej edukacji w IV Liceum Ogólnokształcącym  biorą udział w wyjeździe lub wyjściu integracyjnym, a w poczet pełnoprawnych członków społeczności kościuszkowskiej zostają przyjęci w czasie uroczystego ślubowania odbywającego się na Kopcu Kościuszki.

W swoim dorobku szkoła posiada tytuły:

• „Złota Szkoła 2023”  – w Rankingu Liceów Ogólnokształcących Fundacji Edukacyjnej Perspektywy;
  • „Brązowa Europejska Szkoła Praworządności RP 2022″ – za sukcesy olimpijskie uczniów w olimpiadach społeczno – prawnych;
  • „Szkoła Kompetencji Przyszłości 2018”  – tworzonym w oparciu o wyniki uczniów w Olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”;
  • „Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej” – za realizację programu patriotycznego;
  • „Przyjaciel Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci” – za działalność charytatywną i wolontaryjną;
  • „Gute Nachbar” – „Dobry Sąsiad” – za długoletnią współpracę ze szkołami niemieckimi.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie łączy tradycję z nowoczesnością, sukcesywnie wzbogaca bazę dydaktyczną w nowoczesny sprzęt, a przyjazna atmosfera i niepowtarzalny klimat szkoły są jej dodatkowymi atutami.