Grupa "DziAK"

„DziAK” – Dziedzictwo i Animacja Kultury to wyjątkowy projekt  edukacyjno-artystyczny prof. Aleksandry Tyrańskiej, skupiający grupę aktywnych i kreatywnych uczniów IV LO, dla których historia to coś więcej niż tylko suche fakty i daty. Dzięki działaniom grupy cała społeczność naszego liceum wielokrotnie miała możliwość przekonać się, że przeszłość – choć minęła – tak naprawdę wciąż jest żywa, pełna wzruszeń, emocji, a czasem także trudnych wyborów. Poprzez swoje spektakle, happeningi i warsztaty „DziAK” niejeden raz pokazał (i nadal pokazuje), że poznawanie historii nie jest jedynie zapamiętywaniem nazwisk i wydarzeń, ale przede wszystkim to fascynująca podróż w głąb ludzkiej duszy.

„DziAK” wyłonił się z dwóch wcześniejszych projektów, którymi były grupa „Meduza” przygotowująca swojego czasu program o latach 20. XX wieku oraz „Nieformalna Grupa Parateatralna” związana z „klasą europejską” zorganizowaną przez prof. Grzegorza Techmańskiego. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć „Nieformalnej Grupy Parateatralnej” (której bezpośrednim spadkobiercą jest „DziAK”) była realizacja projektu „Kroniki 1945-1989” konfrontującego historię Polski z dziejami Europy. Wspomniane „Kroniki…” były opowieścią przedstawioną w międzynarodowym języku sztuki łączącym w sobie teatr, film, fotografię, muzykę oraz plastyczne formy wypowiedzi.

Z czasem doświadczenia zbierane podczas działalności „Meduzy” i „Nieformalnej Grupy Parateatralnej” zaowocowały powstaniem grupy „DziAK”, której pomysłowość, entuzjazm i zaangażowanie znalazły uznanie nie tylko w rodzimym liceum. Z ważniejszych wydarzeń, w których „DziAK” brał udział warto wymienić projekt „Dziedzictwo Kulturowe Miast Hanzeatyckich” realizowany w Muzeum w Malborku, projekt „Odkryte Wykopalisko” wspierany przez Unię Europejską w ramach programu „Młodzież” oraz warsztaty na terenie Zamku w Łańcucie.

W tradycję szkoły wpisały się obchody świąt narodowych i uroczystości patriotycznych w oprawie artystycznej grupy „DziAK”. Trudno wyobrazić sobie w szkole upamiętnienie jakiegokolwiek ważnego dla historii Polski wydarzenia bez udziału grupy kierowanej przez prof. Aleksandrę Tyrańską, którą od 2021 roku wspiera w działaniu prof. Jakub Matusiak. Co ważne, scenariusze inscenizacji i wystaw są bardzo często współtworzone przez samych uczniów, a to pozwala licealistom nie tylko na rozwój kreatywnego myślenia, ale też daje im szansę na zdobycie doświadczenia w planowaniu i organizacji artystycznych przedsięwzięć.