Francja

Wymiany z Francją odbywały się w latach 1996 – 2005 i zaowocowały udziałem uczniów w spektaklu dotyczącym Alfreda Kastlera na deskach teatru miejskiego w Guebwiller, poznaniem historii II wojny światowej z perspektywy innych narodów europejskich, a dodatkowo wyprawą do kraju tulipanów i Brukseli.

Współpraca z francuskimi szkołami została wznowiona w 2018 roku, niestety przerwała ją w 2020 roku pandemia.

Organizatorzy:

Organizacją wymian francuskojęzycznych zajmowały się  prof. Renata Salamon i prof. Małgorzata Płachno.

Cosne sur Loire

2018 roku dzięki współpracy nauczycieli IV i XIII LO została zorganizowana  po kilkuletniej przerwie kolejna wymiana. Uczniowie obu krakowskich szkół przebywali w Cosne sur Loire, malowniczym miasteczku Burgundii w środkowej Francji. W czasie pobytu wzięli udział w lekcjach i zajęciach praktycznych w miejscowej szkole oraz spotkaniach towarzyskich z francuskimi rówieśnikami. Zwiedzili Paryż, Pałac Królewski w Wersalu, miasteczko Nevers i zabytkowe Bourges.

Rouen

Bruksela

W latach 2002 – 2005 uczniowie podczas wakacji wyjeżdżali do Brukseli. Podczas pobytu wraz z kolegami z Czech, Słowacji i Rosji poznawali historię i kulturę Belgii. Stałym punktem programu był udział w przyjęciu organizowanym przez mera gminy Dilbeek.

Rouen

W 2005 roku nawiązana została współpraca z College Hector Mallot. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładach poświęconych desantowi aliantów w Normandii, powiększając w ten sposób wiedzę o II wojnie światowej. Podczas pobytu m.in.: złożyli kwiaty na grobach polskich żołnierzy w Urville i amerykańskich – na cmentarzu Arromanche. Zobaczyli też plaże Omaha Beach, na których zbudowano przenośny port dla aliantów. Przygotowali wieczór poetycki, poświęcony ofiarom II wojny światowej, który zaprezentowali w Teatrze Miejskim le Mesnil-Esnard. Wymiana była także okazją do poznania wielu zabytkowych miejscowości: Saint-Malo, Mont Saint-Michel, Bayeux, Giverny oraz zwiedzenia Paryża.

Holandia

W roku 2002  piętnastu uczniów naszej szkoły wzięło udział we francuskojęzycznej wymianie uczniów gimnazjum w Holandii. Dzięki temu mieli okazję zwiedzić Hagę i Amsterdam, uczestniczyć w lekcjach języka francuskiego z młodzieżą holenderską oraz we wspólnych wycieczkach m. in. do parku miniatur i wesołego miasteczka. Wyjazd ten dał im możliwość poznania kraju tulipanów i wiatraków, pozwolił przyjrzeć się życiu codziennemu kolegów z Holandii.

Lens

W 1996 roku grupa 15 osób wyjechała na 2 tygodnie do liceum w Concorcet, aby poznać codzienne i kulturę Francuzów, zwiedzić Paryż, Lille, Amiens, szlifować język francuski.

Guebwiller

W 1995 roku miała miejsce pierwsza wymiana partnerska z liceum A. Kastler w Guebwiller i regularnie powtarzała się przez sześć lat. Uczniowie uczestniczyli w projekcie „Światło” – poświęconemu Alfredowi Kastlerowi, odkrywcy lasera, w ramach którego przygotowali i przedstawili na deskach teatru miejskiego Guebwiller spektakl teatralny. Uczestniczyli w zajęciach szkolnych, mieli też okazję zwiedzić Parlament Europejski w Strasburgu, Ecomusee, poznać miasteczka Alzacji słynne z produkcji wina oraz zwiedzić zabytki Colmar i Paryża.

W czasie pobytów młodzieży z Francji w Polsce odbywały się na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Auschwitz polsko-niemiecko-francuskie seminaria. W ramach współpracy z Guebwiller uczniowie klasy z rozszerzonym programem języka francuskiego przebywali przez miesiąc u rodziny francuskiej i uczestniczyli w zajęciach szkolnych tamtejszego liceum. Zaowocowało to długoletnimi przyjaźniami, doskonałą znajomością języka francuskiego oraz decyzją o wyborze studiów filologicznych.