Co łączy łuski rekina i nasze zęby?

Odpowiedź na zamieszczone w tytule pytanie uzyskali uczniowie klasy 2D podczas zajęć patronackich na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, które odbyły się w dniach 8 i 15 marca 2024 r.

W trakcie akademickich ćwiczeń młodzież Podgórskiej Czwórki o zainteresowaniach biologicznych poznała pochodzenie, budowę i - co najważniejsze - zobaczyła oraz mogła dotknąć typowe wytwory skóry kręgowców. Uczniowie mieli okazję wziąć do swoich rąk wiele różnych tworów rogowych: łuski (występują u gadów, ryb, na nogach ptaków, ogonach gryzoni), jak również pióra, włosy, pazury, paznokcie, opuszki, kopyta, dzioby, rogi, czy sierść.

Warsztaty te obudziły w młodych ludziach zmysł odkrywcy, poszerzając ich horyzonty poznawcze wykraczające poza ścieżkę szkolnej edukacji.