Nagroda im. T.Słowikowskiego dla Roberta Pletni

Już po raz piętnasty Polskie Towarzystwo Historyczne ogłosiło zdobywcę nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego dla wyróżniającego się nauczyciela historii w szkole średniej. Laureatem tej zaszczytnej nagrody został w tym roku prof. Robert Pletnia, któremu poświęcona została uroczystość gromadząca wielu wybitnych przedstawicieli nauki i władz Krakowa.

26 marca 2024 roku do IV LO przybyli znamienici goście: Bogusław Kośmider – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Artur Pasek - Małopolski Wicekurator Oświaty, Agata Tatara -Przewodnicząca Komisji Edukacji Rady Miasta Krakowa, Jacek Bednarz - Przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa, Szymon Toboła - Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historycznego, a wśród nich: prof. dr hab. Andrzej Chwalba – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, dr Marcin Jarząbek – Prezes Oddziału w Krakowie Polskiego Towarzystwa Historycznego, prof. dr hab. Zdzisław Noga – Przewodniczący Kapituły Nagrody im.Tadeusza Słowikowskiego.

Krakowskie uczelnie i instytucje naukowe zaprzyjaźnione ze szkołą reprezentowali: prof. dr hab. inż. Rafał Wiśniowski – prorektor Akademii Górniczo Hutniczej, absolwent IV LO, dr hab. Mieczysław Rokosz – Prezes Komitetu Kopca Kościuszki, dr Tomasz Grabowski -zastępca dyrektora Instytutu Historii UJ, absolwent IV LO, dr Marcin Sala-Szczypiński – Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie, Łukasz Płatek – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej.

Gości przywitała Beata Zgutka, dyrektor IV LO, która przedstawiła też osiągnięcia prof. Roberta Pletni: sukcesy jego uczniów w tegorocznych zawodach etapu centralnego Olimpiady Wiedzy Historycznej, Olimpiady Historycznej oraz Olimpiady Wiedzy o III RP; organizowanie konkursów szkolnych, współpracę z uczelniami wyższymi i instytucjami naukowymi, rozwijanie zainteresowań uczniów ofertą zajęć dodatkowych, i wreszcie codzienne zaangażowanie, pasję i uśmiech profesora.

Dr Marcin Jarząbek omówił znaczenie Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego. Ukazał zadania, jakie stoją przed nauczycielami historii w dobie niezwykle łatwego dostępu do informacji. Historyk dzisiaj to przewodnik młodych ludzi, który nie przedstawia faktów, ale uczy, jak stawiać wobec nich pytania, jak oceniać ich wiarygodność, a przede wszystkim otwiera drogę do poznania postaw i poglądów ludzi żyjących w innych czasach, okolicznościach i kulturach. Dr. Jarząbek podkreślił wielki potencjał nauki historii, jej wagę w życiu współczesnego człowieka.

Prof. Zdzisław Noga przypomniał sylwetkę Tadeusza Słowikowskiego, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czasie II wojny światowej nauczyciela tajnych kompletów, po wojnie profesora historii w gimnazjach Częstochowy, Nowego Sącza i Krakowa. T. Słowikowski był wybitnym dydaktykiem i metodykiem współpracującym z Uniwersytetem Jagiellońskim i Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Krakowie. Na jego podręczniku metodyki nauczania historii wychowały się pokolenia polskich nauczycieli.

Prof. Z. Noga uzasadnił przyznanie nagrody Robertowi Pletni, wybranemu spośród wielu wyróżniających się nauczycieli Krakowa. Uwagę Kapituły Nagrody im. Słowikowskiego zwróciły ponadprzeciętne wyniki matury uczniów prof. Pletni, jego działania na rzecz popularyzacji postaci Tadeusza Kościuszki oraz miejsc historycznych Krakowa i Podgórza, wykorzystanie nowoczesnych technologii w nauczaniu przedmiotu. Prof. Z. Noga wyraził przekonanie, że postawa pana Pletni, sposób, w jaki wypełnia swoją misję, służy Krakowowi i Polsce, nam i przyszłym pokoleniom.

Nagrodę wręczał w imieniu jej fundatora, Prezydenta Miasta Krakowa, wiceprezydent Bogusław Kośmider, który odczytał przesłanie Prezydenta Jacka Majchrowskiego. Znalazły się w nim słowa uznania dla wyjątkowej roli historyków, których praca nad świadomością historyczną młodych pokoleń jest niezbędna do funkcjonowania społeczeństwa, jest podstawą tożsamości, fundamentem niezależnego myślenia, warunkiem wysokiego poziomu debaty politycznej.

Prof. Robert Pletnia podziękował wszystkim zebranym za docenienie jego starań. Szczególnie podkreślił znaczenie dyrekcji, nauczycieli i uczniów IV LO dla jego własnego rozwoju. To wyjątkowa atmosfera szkoły skupionej na wychowaniu w duchu szacunku dla przeszłości zachęca do szukania ciekawych sposobów wpajania uczniom pasji do historii.

Uroczystość uświetnił koncert zespołu „Ad libitum” pod batutą Michała Niemca.

Moderatorem spotkania był uczeń klasy 3E, Maciej Stachniak.