Odkrywanie historii i kultury: podróż do wschodnich Niemiec

W dniach 11-15 marca 2024 roku, grupa naszych uczniów z klas: 1A, 1E, 1H, 2A, 2B, 2D, 2E, 2G, 3B, 3C, 3E, 3F, 4C, 4D oraz 4E z IV LO, miała okazję poznać bogatą historię i kulturę wschodnich Niemiec podczas objazdowej wycieczki, której kulminacyjnym punktem było zwiedzanie Berlina.

Pod opieką naszych nauczycieli, uczniowie odkrywali zabytki, muzea oraz miejsca, które są świadkami zarówno burzliwej historii, mającej wpływ na aktualne losy świata, jak i współczesnego dynamicznego rozwoju regionu. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia miast takich jak Poczdam, Lipsk, Drezno i oczywiście Berlin, z ich niezliczonymi atrakcjami, poznając nie tylko historię ale również kulturę i obyczaje naszych zachodnich sąsiadów poprzez kontakt z muzyką, kuchnią i kluczowymi miejscami dla mieszkańców tego kraju. Berlin stanowiący serce tej podróży, oferował uczestnikom wycieczki nie tylko lekcje historii współczesnej, po i w trakcie wydarzeń II wojny światowej ale również możliwość doświadczenia odległych czasów antycznych, dzięki licznym muzeom jak Neues Museum czy Altes Muesum. W obowiązkowych punktach wycieczki nie zabrakło również Reichstagu, pałacu Cecilienhof, gdzie miała miejsce konferencja poczdamska, Pomnika Bitwy Narodów - upamiętniającego największą bitwę okresu napoleońskiego czy chociażby muzeum komunizmu niemieckiego, który niby tak niewiele a jednak znacząca różnił się od polskiej rzeczywistości tamtych czasów.

To doświadczenie, bez wątpienia, zostanie z młodzieżą na długo, inspirując do dalszego poznawania świata i jego różnorodności!