Spektakl Teatru Forum w Podgórskiej Czwórce

Szkolna Grupa Teatralna 9 kwietnia 2024 roku wystawiła w auli naszej szkoły improwizowany spektakl ,,Zagubiona” przygotowany zgodnie z metodą Teatru Forum. Metodę tę stworzył brazylijski reżyser Augusto Boal, który uważał, że widzowie powinni mieć możliwość wejścia w dialog z aktorami przedstawiającymi spektakl dotyczący ważnych dla danej społeczności problemów.

Tematem przedstawienia naszych uczennic i uczniów była historia Aleksy, uczennicy pierwszej klasy liceum, która zmaga się z trudnościami w relacjach społecznych w swojej nowej klasie, nadmiernymi wymaganiami rodziców, stopniową zmianą środowiska, konfliktem z przyjaciółką. Wszystkie te czynniki doprowadzają bohaterkę do desperackiej decyzji o ucieczce z domu.

Widzoaktorzy, wchodząc w rolę protagonistki i improwizując, starali się pokazywać konstruktywne sposoby rozwiązywania jej problemów w relacjach z innymi postaciami. Dzięki zaangażowaniu widowni i aktorów udało się stworzyć wspólnotę pracującą razem nad wzmocnieniem postaci, modyfikacją jej destrukcyjnych zachowań. To połączyło uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego, ich rodziny i obecnych nauczycieli, pozwalając w dobrej atmosferze na przyjrzenie się błędom, które każdy może popełnić.

W spektaklu udział wzięli: Zuzanna Anweiler, Marharyta Kremenchutska, Zuzanna Marciniak, Anna Micek, Antoni Moryc, Szymon Serwiński, Aurelia Szklarczyk, Krzysztof Szulc oraz Ida Zajączkowska.

Opiekę nad Szkolną Grupą Teatralną sprawowała prof. Karolina Kniotek. Plakat zaprojektowała Helena Witek z klasy 1B.