Ambasadorzy Marzeń – uroczystość ukończenia szkoły przez rocznik Matura 2024

"Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony"
Stefan Żeromski

„To co wiemy, to tylko kropelka. To czego nie wiemy, to cały ocean"
Izaak Newton

Te słowa 26 kwietnia 2024 roku w Centrum Dydaktyki AGH przywołała Dyrektor IV LO w Krakowie, Beata Zgutka podczas uroczystego zakończenia szkoły przez tegorocznych maturzystów. Było to symboliczne podsumowanie czterech lat spędzonych przez nich w murach Czwórki.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia wśród zacnych gości obecni byli: Jacek Bednarz, radny Miasta Krakowa, Szymon Toboła, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XIII Podgórze, prof. Rafał Wiśniowski, prorektor AGH i absolwent naszej szkoły oraz dr hab. Marcin Zawicki, prof. UEK. Nie zabrakło również Prezydium Rady Rodziców, oddziałowych rad rodziców, wychowawców klas, nauczycieli i pracowników szkoły, a przede wszystkim samych bohaterów dnia – absolwentów.

Uroczystość  była okazją do docenienia różnorodnych sukcesów jakie w trakcie nauki w naszej szkole osiągnęli czwartoklasiści.  Spośród 133 tegorocznych absolwentów większość pojawiła się na scenie sali kongresowej odbierając jedno z wielu wyróżnień. 16 uczniów za wybitne wyniki w nauce otrzymało najwyższe odznaczenie IV LO – prawo wbicia Gwoździa z własnym nazwiskiem w drzewce sztandaru szkoły. To samo grono otrzymało również Złoty Medal Szkoły. Kolejnych 16 osób zostało wyróżnionych Złotym Medalem Szkoły za bardzo dobre wyniki w nauce. Jedna osoba otrzymała emblemat Srebrnego Zegarka za 100% frekwencję przez całe 4 lata nauki.

Nagroda Dyrektora Szkoły trafiła do 3 osób, które osiągnęły sukcesy edukacyjne nieujęte w kryteriach Złotych Gwoździ i Medali. Ponadto, łącznie 84 nagrody zostały przyznane za wyjątkowe zaangażowanie w różnorodne dziedziny życia szkolnej społeczności:

• Srebrna Maska - za działalność artystyczno-teatralną
  • Srebrna Lira - za działalność muzyczną
  • Złote Serce -  za działalność wolontaryjną
  • Szmaragdowe Oko - za wkład w szkolne media, w tym prace dla czasopisma, sekcji fotograficznej oraz telewizji szkolnej
  • Złoty Wawrzyn - za osiągnięcia sportowe i reprezentowanie szkoły w zawodach na różnych szczeblach.
  • Honorowa Tarcza Szkoły - za reprezentację szkoły w Poczcie Sztandarowym
  • Tarcza Samorządu Uczniowskiego - za aktywność w Samorządzie Uczniowskim

Po nagrodzeniu uczniów przyszedł czas na docenienie wszystkich, którzy przez ostatnie  lata wspierali młodzież na ich szkolnej drodze. Pani Dyrektor podziękowała rodzicom, wychowawcom oraz pozostałym nauczycielom i pracownikom za czteroletnią współpracę, a maturzystom złożyła życzenia na przyszłość.

Mimo bardzo podniosłego charakteru wydarzenia podczas uroczystości nie zabrakło uśmiechów, wzruszeń i uścisków. Tę mieszaninę emocji: radości, nostalgii, ciekawości jutra i żalu za tym, co minęło znakomicie oddały występy zespołu instrumentalnego Ad Libitum oraz grupy artystycznej Jaszczwóry - która w tym roku wystąpiła w barwnej stylizacji hippie.

Tradycyjnie już maturzyści sformułowali przesłanie na przyszłość, tym razem cytując słowa Czesława Miłosza z poematu „Traktat moralny”: A więc pamiętaj - w trudną porę marzeń masz być ambasadorem.

Te słowa stanowiły piękne podsumowanie ich edukacyjnej podróży i inspirację do stawiania czoła przyszłym wyzwaniom.