Czwórkowe Grand Tour – edukacyjna podróż w duchu dawnych epok

"Zobaczyć Włochy (Neapol, Rzym, Wenecję…) i umrzeć"

To powiedzenie, choć może wydawać się dziś melodramatyczne, niesie ze sobą głęboką prawdę o tęsknocie za pięknem, jakie oferują Włochy. W minionych epokach kraj ten był kulminacyjnym punktem formującej podróży młodzieńców, znanej jako Grand Tour. Ten zwyczaj, który rozpoczął się jeszcze w czasach renesansu był przede wszystkim podróżą edukacyjną, skoncentrowaną na zabytkach Rzymu, Florencji, Padwy, czy Wenecji.

W duchu tej pięknej tradycji odbywała się szkolna wyprawa do Włoch mająca miejsce w dniach 15-21 kwietnia 2024 r. Grupa 48 uczniów z klas 3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F i 4E oraz 4 nauczycielek miała niezwykłą okazję zgłębiać wiedzę o włoskiej sztuce, architekturze i historii, przemierzając te same trasy, co wieki temu poprzednie pokolenia poszukiwaczy piękna.

Pierwszym przystankiem naszej wycieczki była Florencja - doświadczenie esencji renesansu. Katedra Santa Maria dei Fiori, baptysterium San Giovanni oraz Piazzale Michelangelo z jego panoramicznymi widokami na miasto, to miejsca, które bez wątpienia rozbudziły wyobraźnię uczniów i zapadły głęboko w ich pamięć.

Podróż kontynuowaliśmy w Pizie, gdzie nieustannie krzywa Krzywa Wieża, majestatyczna katedra oraz baptysterium stanowiły kolejne punkty naszego programu. Natomiast San Gimignano, nazywane średniowiecznym Manhattanem, zapewniło unikalne wrażenia związane z architekturą i ciekawą historią miasteczka.

Rzym - jak mówi filmowy tytuł: „città aperta” - otworzył przed nami swoje historyczne bramy, umożliwiając pierwszego dnia pobytu w mieście zwiedzanie antycznych obiektów: Forum Romanum, Koloseum, a także Panteonu. W drugim dniu odwiedziliśmy Watykan z jego zapierającą dech w piersiach Bazyliką św. Piotra. Duże wrażenie zrobiły na nas niesamowite widoki ze szczytu bazylikowej kopuły.  Spotkanie z każdym z rzymskich zabytków stanowiło nie tylko lekcję historii, ale było też szansą na bezpośrednie doświadczenie dziedzictwa kulturowego, które wpłynęło na całą Europę.

Zakończenie naszej wyprawy miało miejsce w Wenecji - najsłynniejszym mieście na wodzie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję doświadczyć niepowtarzalnych emocji podczas rejsu statkiem, ale też poznając unikalne weneckie Stare Miasto. Mimo deszczu, wiatru i chłodu Wenecja i tak potrafiła zachwycić swoim pięknem!

Tegoroczna szkolna podróż do Włoch była dla wszystkich uczestników nie tylko okazją do zobaczenia wielkich dzieł sztuki i architektury, ale także doświadczeniem wzbogacającym ich rozwój osobisty i intelektualny. Właśnie takie są współczesne wersje Grand Tour – równie formujące, inspirujące i niezapomniane, jak te odbywane przez młodzian wkraczających w dorosłość wieki temu.

Default description TinyMCE