Święto Szkoły

Podgórska Czwórka dba nie tylko o intelektualny i społeczny rozwój uczniów, ale pielęgnuje też pamięć o historii i dokonaniach patrona szkoły czyniąc z nich inspirację dla wielu swoich działań. Co roku, w okolicach daty 24 marca (nawiązującej do przysięgi Tadeusza Kościuszki na krakowskim Rynku Głównym w 1794 r.), IV LO w Krakowie obchodzi Święto Szkoły, celebrując wartości, które wyznaczał Kościuszko. W marcu 2024 roku w ramach tych obchodów społeczność naszego liceum brała udział w kilku wydarzeniach.

14 marca 2024 roku uczniowie oraz nauczyciele zgromadzeni w Kinie Kijów uczestniczyli w seansie filmu "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. Film, uhonorowany Złotymi Lwami w Gdyni oraz Orłami Polskiej Akademii Filmowej, pozwolił z zupełnie nowej perspektywy spojrzeć na problemy społeczeństwa polskiego w czasach Tadeusza Kościuszki.

25 marca 2024 roku, uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w oficjalne wydarzenia organizowane przez Urząd Miasta Krakowa i Politechnikę Krakowską. Podczas uroczystości miejskich na Rynku Głównym nasz poczet sztandarowy godnie reprezentował szkołę. Z kolei nasi lekkoatleci wystartowali podczas 46. Biegu Kościuszkowskiego, gdzie nasi uczniowie triumfowali zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn, zdobywając czołowe miejsca w klasyfikacji sztafet.

Marcowe świętowanie uświetniła również wystawa przygotowana przez prof. Aleksandrę Tyrańską, nauczycielkę historii, która wraz z grupą uczniów z pasją przybliżyła wszystkim postać i działalność Kościuszki.
Zwieńczeniem wydarzeń był wiosenny turniej sportowy z X LO. Relację ze sportowych zmagań mających miejsce 27 marca 2024 roku można przeczytw tym wpisie (link)